Alt 06 Şubat 2015, 14:40   #1
eg24
 
Mesajlar: n/a
Standart Kurtlar Vadisi Pusu 245.bölüm Analizi
Taziye eviyle başladık. Cenaze kalabalıklığını hatırlayınca mutfağın boşluğu dikkatimi çekmedi değil. Tencereler, siniler üst üste olmalıydı. Aç karnına Vadi izlemenin faydaları işte. Bu tarz ayrıntıları yakalıyor insan. Polat’ı annesinin odasına çekilmiş bir halde bulduk. Daha doğalı da olamazdı zaten. Baba ölünce insan sırtını dayadığı dağların yıkıldığını hissedermiş de anne ölünce içi kıyım kıyım kıyılırmış hiç kıyamadığından.
Hayatta böylesi anları ender de olsa yaşar insan. Kendisini aniden bir kuyuda bulur ama ne kuyudan çıkmak umurundadır ne de buna dermanı vardır. İşte o anda ihtiyaç duyar sevdiklerine. Bir el uzanmalıdır mutlaka aşağıya. Polat için de o el Zülfikar ağa oldu. Yakışanı da buydu.
Ayağa kalktı, odadan çıktı ve sonrasında yol boyunca tüm taziyeleri kabul etti. Kadınlar kötü hissettiklerinde saç modellerini değiştirirler. Belli ki Polat da sakalıyla oynuyor. Sanırım ilk defa onu kirli sakalla gördük. Açıkçası ben baya yakıştırdım. Uzun sakalın yüzüne gitmediğini düşünüyorum. Hep damat tıraşı da olmaz. Kirli sakal hem değişik geldi hem de güzel oldu. Umarım bir süre bu sakalla gider.
Brendon’u da nihayet toparlamış olarak gördük. Aslında buna sevinmedim desem yalan olur. Gerçekten de Türkiye’deymiş. Canı acıdıkça siniri artıyor ki aslında bu Brendon’un düşmanları için uyguladığı planın aynısı. Şuan kendi oyununa düştüğünün farkında değil. İnsan sinirliyken sağlıklı düşünemez ve hata yapar. Bu kadar basit. Varsın haritalara kalem batıradursun. Bu hali Polat’ın çok daha işine gelecektir. Lion komutanını da Polatla ilgili özellikle bilgilendirmesi güzel oldu. Bir düşman daha geliyor.
Can bey ve Fehmi’de de konu Polat Alemdar’dı. Fakat Can bey adına üzüldüm doğrusu. Mete gibi bir adamdan da fikir alma ihtiyacı duyuyorsan senden bir Brendon olmaz... Fehmi ise Can beyin aksine Polat’la ilgili fikirlerini kendi oluşturuyor. Bu yanı güzel. Fakat tahlil yanlış. “Konseyin kurulmasına tepki vermiyor çünkü gücümüzü görmek istiyor. Çok zeki bir adam.” Mantıklı bir çıkarım olsa da Polat’ı tek bir boyuttan ele alarak hata yapıyor.
Bölümün belki de en beğendiğim sahnesi Süha bey ve Elif’in sahnesiydi. Hüma’nın yeyip içmemesi, ufacık kalbinin sahibiyle birlikte atması tüm hayvanlar için geçerli. Bir hayvana sahip olduğunuzda onun bütün dünyası haline gelirsiniz ve onlar sizi koşulsuz sevmek için her zaman hazırlar. Kurtlar Vadisi Pusu ekibini bu hassasiyetlerinden dolayı ayrıca kutlamak gerek.
Kuşkusuz beni en çok şaşırtan şey ise Başbakan’ın ziyarete gelişiydi. Uzun zamandır ortalarda yoktu. Sık göründüğü dönem gerek mevkiisiyle, gerek Adnan Menderes’e benzerliğiyle ve gerek dönemin politik şartlarıyla bakıldığında ciddi bir mesaj taşıyordu. Yanılmıyorsam ‘yetmez ama evet’ dönemiydi ve Polat da anayasa değişikliğine destekti. Son zamanlarda dizinin verdiği en azından benim kafamı karıştıran ilginç sinyallerin hemen ardından tekrar Menderes vari bir başbakanı dizide görmek epey şaşırttı doğrusu. Fakat şuanda bir yorum yapmak yanlış olur. Bakalım ne sıklıkla görünecek...
Altın işi pis iş demiştim değil mi? Gerçekten de öyledir. Dadananı bol olur. Neyse ki gidecekleri yer belli oldu. Altınlarla gemicikler alınacak. 3-4 sene önce olsaydı Memati abisinin limanı da vardı hazır. Kısmet değilmiş. Tabi gemicikleri duyan Hakkı da tutuştu. Gitti Baltazar’ı hobisiyle uğraşırken bastı.
Baltazar’a saygı duymak gerek aslında. Adam hobi sahibi. Bugün memlekette kaç kişinin gerçekten ilgilendiği bir hobisi var ki? O kadar yoğun işinin arasında hobilerine de vakit ayırabiliyor. İşte kaliteli yaşam budur. Tabi bir erkek hobisiyle uğraşırken düzenini bozmak, onu rahatsız etmek hiç akıllıca değil. Nihayet elinde baltayı gördük. Aslında Hakkı da Baltazar’ın nazarında bir baltayı haketmişti ama işte şimdilik ona ihtiyacı var. Gemicikleri söylemeye gelmiş. Bence Baltazar’ın bundan haberi yoktu ama çaktırmadı. Settar Ağa da gemiciklerin koruma görevini üstlendiğine göre nihayet onun da gücünü görmüş olacağız. Pusat cephesi yine şenlenecek.
Bölümün yarısı boyunca herkes aynı soruyu sordu: “Kim aldı lan bu Cahit’i?” Kim aldı bilmem ama gayet lüks bir odada gözlerini açtı. Cahit gerçekten ballı bir adam. Kıbrıs olayında da Fehmi ile lüks içinde takılmıştı. Yabancı bir evde dolapları karıştırırken görünce de doğrusu ayıpladım. Yaptığı şey çok ayıp. Yine de perdeyi açıp da gurbete düştüğünü görünce affettim. Gurbet zordur şimdi bir de biz yüklenmeyelim.


Cahit’i Romanya’ya kadar götürmüşler. Önce Braşova Baronu'nu infaz edecek. Sonra Yüce Majeste ile tanışacak. Bütün bunları öğrendiğinde sevinçten halay çekmeye başlayacak sandım. Görev de tam Cahit'lik bir iş. Sezon başında Polat için ‘hitman’ benzetmesini yapmıştım. Şimdi de Cahit için yapmak gerek. O oyunda bunun gibi onlarca görev başarıyorsunuz. Cahit de tıpkı Hitman gibi hiç acele etmeden, sakince, dikkat çekmeden avına yanaştı ve yine boynuna bir darbeyle işini bitirdi. Bunların sayesinde en sonunda dünyada “Türk’den boynunu saklayacaksın” diye laf çıkacak... Sonra döndü ve benim de oyunda yaptığım gibi tüm adamları temizledi. Güzel işti Cahit. Helal olsun.
İş bittikten sonra beyaz takım elbiseli adam tekrar odaya geldi ve Cahit’i bir yere götürdü. Her ne kadar Cahit hevesle gitse de ben o gidişten kuşkulandım doğrusu. Yüce Majeste’yi nihayet görebilecek miyiz bilmiyorum. Bence Ra’dan önce onu görmek hayal kırıklığı olur. Ayrıca basında herhangi bir yabancı oyuncu haberi çıkmadığını düşünürsek yerli bir oyuncu olacak demektir ki Amon’un ardından bu da ayrıca bir hayal kırıklığı olur. Yani bence Yüce Majeste’yi görmek bizim için pek de iyi değil. Cahit ise kim bilir nereye gidiyor...
Fehmi, Polat konusunda yanılıyor olabilir ama yine de hakkını vermek lazım. O da çok zeki bir adam. Nasıl kokusunu aldı bilmem ama Melek resmen burnuna burnuna tütmüş. Muhtemelen Hakkı'yı da aceleyle Baltazar’ın mekanından çıkartan konu buydu. Yanına çağırıp Kenan’ın durumunu sorarken hemen ardından kovacağını beklemiyordum. Sonra Hakkı’nın ümüğüne çökeceğini de beklemiyordum. Fakat esas beklemediğim Can’ın evine gitmesiydi.
Gerçekten harika bir hamleydi. Bu kadar farklı ve doğru kelime sanırım ‘estetik’ bir karşılık ilk Vadi zamanlarında dahi pek görülmemiştir. Bir ara Fehmi, Hasan Sabbah rolüne bürünecek sandım. Uşağın tutumu da hayli ilginçti. Bir insan ölümünü bu kadar mimiksiz ve tepkisiz kabul eder mi? Fehmi’nin bu hamlesinden sonra Can bey’in karizması gözümde daha da çizilmiş oldu. Fehmi’ye satranç oynamak yaramış doğrusu...
Profesör Martin de kendine mekan yapmış. Elbet bir gün Polat hediyesini alır da ziyaretine gider. Mekan değil de Elif muhabbetleri çok ilginçti. Meğer Algisle fısır fısır “aman Yüce Majeste duymasın” muhabbetleri Elif içinmiş. Nereden o kanıya vardı bilmiyorum ama Elif hakikaten 66. neslin temsilcisiyse Polat’ı çok çok zor günler bekliyor demektir. Bunu Yüce Majeste’den neden sakladıkları da ayrı bir soru işareti. İngilizler ele geçirmeye çalışıyor desem, işin içinde Algis de var. Buradan epey gizem çıkacağa benziyor. Büyük bir merakla takip edeceğim.


Sonunda Tilki sayesinde Zaharyas’a da ulaştılar. İkilinin arasındaki Vahap Kuzuzade muhabbeti gülümsetti. Hemen ardından Fehmi’nin, Zaharyas’a gider yapması bu sefer de acı acı gülümsetti. Adam yılların silah kaçakçısı. Saçını, sakalını bu işte ağartmış. Herhalde senede en az 30 kere aynı tehditleri işitiyordur. O da hafif güldü zaten. Sonra da konseyde koltuk istedi. Fehmi güçlü bir konsey istiyordu ama acaba bu kadar güçlü bir konsey istiyor muydu ondan şüpheliyim. Zaharyas da gelirse bu kontrolü çok zor olan büyük bir güce dönüşecektir. Yıllarca reklamlardan öğrendiğimiz bir şey varsa, o da ‘kontrolsüz güç, güç değildir.’

Polat, Brendon meselesini kapatmak için planını yaptı. Temas ettiği kim varsa onlara dokunacak. Ya biri Brendon’u satacak ya da artık kimsenin yüreği Brandon’la temas etmeye yetmeyecek. Birinin ağa takılması pek uzun sürmedi. Hedef İranlı bir bürokrat. Tabi operasyon hemen başladı. Hedef, İran!
Tarihin hemen hemen her döneminde aramızda düşmanlık olan İran’dan da bizimkilere yardım etmek isteyenlerin çıkması hoş bir sürpriz oldu doğrusu. Tabi yardım edenler Azeri de olabilir orası ayrı... Bu noktadan sonra tam bir Yasin Komutan şovu izledik. Çoban Yasin mi demeliydim yoksa? Tek başına operasyonlarda gerçekten mükemmel bir performans sergiliyor. Soğuk kanlılıkla bir binada operasyon yaparken de bize o atmosferi tam olarak yansıtıyor. Rol yaparak düşmanına yanaşmaya çalışırken de o atmosferi tam olarak yansıtıyor. Çobanlığın altından çok güzel bir şekilde kalktı ve adamı aldı. Yasin Komutan’ı ilerleyen bölümlerde çok daha zor kimliklere bürünmüş olarak performans sergilerken izlemek istiyorum. Hadi hayırlısı...

Tüm bunlar olurken Brendon da yine tatlı tatlı planlar peşindeydi. Türkiye’deki Türk Baharı’nı (dizideki adı bu değildi ama..) organize etmek için dört bir yana haber salmış. Anlaşılan o da kendine göre bir konsey kuruyor. Haberin gittiği kulaklardan biri de bizim İranlı adam. Polat istedi bir göz Mevlam verdi teleskop. İranlı’yı yem yapmak akıllıcaydı ama adam o kadar zeki değilmiş.
Toplantıda ötmesi bence Brendon’un ne kadar değiştiğini göstermek için yapılmış bir senarist seçimiydi. Polat’ın mekana geldiğini 40 farklı yoldan öğrenebilirlerdi ama biri ötmeliydi ki, daha önce Brendon'dan hiç görmediğimiz ve aslında beklemediğimiz şekilde silahını kullansın. O da tuttu kalbinden vurdu adamı. Bu aralar zaten Vadi’de ya kalpten ya boyundan gidiyor adamlar.


Böylesi güzel bir bölümün ardından güzel bir bölüm finali olmazsa olmazdı. Brendon belgeleri yakarken Polat’ın keyifle avına bakışı gelecek bölüm için inanılmaz bir motive oldu. Şimdi Brendon düşünsün!
  Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
analiz, bölüm, kurtlar vadisi pusu, kvp, özet


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 00:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.

spacer
kocaeli escort bursa escort buca escort tuzla escort tuzla escort seks hikayeleri bayrampaşa escort gaziantep escort seks filmi izle etlik escort gaziantep escort izmir escort izmir escort izmir escort istanbul travesti otele gelen escort eryaman escort sincan escort etlik escort Ankara escort bayan Escort ankara Escort ankara Escort eryaman Keçiören escort Escort ankara Sincan escort bayan Çankaya escort bayan istanbul Escort istanbul Escort Acıbadem Escort Ataşehir Escort Bostancı Escort Göztepe Escort Kadıköy Escort Kartal Escort Kurtköy Escort Maltepe Escort muğla escort Anadolu Yakası Escort Kartal escort Kurtköy escort Maltepe escort Pendik escort Kartal escort etlik escort etimesgut escort Escort bayan Escort bayan bahisu.com girisbahis.com numberoneescorts.com Escort balçova escort alsancak escort gaziemir escort bornova escort konak escort buca escort karşıyaka escort mersin escort bahis forum istanbul escort escort escort escort travestileri travestileri gebze escort göztepe escort çorlu escort ümraniye escort çeşme escort başakşehir escort küçükcekmece escort bahçelievler escort bağcılar escort ümraniye escort üsküdar escort gaziemir escort sancaktepe escort altyazılı porno şişli escort istanbul escort mecidiyeköy escort beşiktaş escort taksim escort fındıkzade escort çapa escort fatih escort topkapı escort escort şişli escort bayan bayrampaşa escort merter escort escort mecidiyeköy bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort